Doğal Felaketler ve Kader

Trabzon’un Araklı ilçesinde dört kişinin öldüğü, altı kişinin de kaybolduğu sel felaketi, “Allah’ın işi” diye yorumlandı.

Doğal felaket… Adı üstünde doğal… Ama felaketin getireceği yıkımı kabullenmek doğal değil. Uygarlık, bir anlamda gelebilecek felaketleri düşünüp o felakete önlem almanın da bir sonucudur. Dere yataklarında ev yaptırmamak gibi, depreme ve fırtınaya dayanıklı evler yapmak gibi, dere yataklarını değiştirmemek gibi… Çağdaş toplumlar, olası bir felaketi düşünerek şehirler kurar. Tüm yerleşimler, bilimsel bir plan dahilinde oluşur. Felaket kaçınılmazsa ve de gidilecek başka yer yoksa o zaman da o felaketi en aza indirgemenin yolları araştırılır; o felaketle yaşamanın yolu yöntemi bulunur. Önlem, çağdaş coğrafyaların vazgeçilmezidir çünkü.

Felaketi kader saymak, sorumluların sorumluluklarını örtbas etme çabalarından başka bir şey değil. Bilimden, plandan uzak kalınırsa doğa açığı affetmez. Doğanın affetmediği açığı görmek de uygar toplumdaki sorumluların işidir.

Doğal felakete, takdiri ilahi diyerek insan kadere teslim edilmez. İnsan en büyük değerdir ve insan için çalışmak da çağdaş olmanın bir ilkesidir.

Felakete önlem almak varken felaketin Allah’ın işi olduğunu söylemek, gerçekleri görememenin dışa vurumudur sadece. “Yapacak bir şey yok, ne yapalım, Allah’tan geldi” söylemleri, sorumluların, sorumluluklarını örtbas etmesinden, halkın öfkesini dizginlemesinden başka bir şey değildir. Deprem doğaldır, sel doğaldır ama bunların sonucunda oluşan ölüm kader değildir. Önlem alındığı takdirde can kaybı, kader olmaktan çıkar çünkü.

Felaketler, önlem alınarak yok edilebilir ya da en hafifiyle atlatılabilir. Uygar-çağdaş toplumlar, felaketin oluşacağını düşünerek geleceğe bakar. Bu da o uygarlığın insana verdiği değerin uzantısıdır. Felaketi, kaderin işi olduğunu dillendirmekse gerçeğin üzerini örtmektir sadece.

İnançlar değerlidir ama gerçek de bilimle var olandır. Çünkü bilim gerçeği fısıldar. Bilim sadece bilim… Başka bir şey değil…

Amma velâkin… Ha söyle de söyle!

1 Comment

  1. Atatürk’ün;”Hayatta en hakiki mürşit bilimdir,fendir. Bilimin ve fennin dışında gerçek aramak gaflettir, dalalettir,cehalettir.” sözüyle işaret ettiği gerçeği,güzel yazınızda bir kez daha dile getirmişsiniz.Kıtluyorum sizi. Devam…
    Erhan Karakahya

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.