Ufuk Tarhan’dan Bitcoin Yorumu: “Kripto Paralar Tüm Engelleri Aşarak Yaygınlaşacak”

T-İnsan kitabının yazarı, Türkiye’nin ilk kadın fütüristi Ufuk Tarhan’ın gelecekle ilgili öngörülerinden bir bölümü gerçekleşmeye başladı. Bilimden teknolojiye, iş dünyasından ekonomiye kadar pek çok farklı konuda gelecekten haberler getiren Ufuk Tarhan, Bitcoin’le ilgili de değerlendirmelerde bulundu:

 1. Kripto Paralar Büyük Engellemelerle Karşılaşacak
  “Kuşkusuz kamu otoritesi ve büyük finans kurumları, global firmalar aracılık hizmetlerinden aldıkları tatlı bedellerden, ettikleri karlardan, korkutarak, sansürleyerek, ambargolarla, karalama kampanyalarıyla vb. saklayabildikleri örtülü ödenek kolaylıklarından öyle çabucak vazgeçmek istemeyecekler ve direnecekler. Yasalarla, zorlamalarla engelleyebildikleri kadar önlemeye çalışacaklar, ancak başarılı olamayacaklar. Dijital ok yaydan çıktı bir kere. Artık geri dönüş yok.”
 2. Kripto Paraların Gelişimi Engellenemeyecek
  “Hep söylediğim gibi “gelişecek teknoloji chip’de durmaz, durmayacak!” Kripto paraların, blockchain’in gelişimi de engellenemeyecek… Hatta tahminlerden çok daha hızlı yaygınlaşacak.”
 3. Herkes 2018’de Bir Kripto Para Almalı
  “2018’de herkesin bir kripto para alarak, blockchain deneyimine başlamasını ve yeni dünyanın bu yeni, çok önemli sistemini öğrenmek üzere ciddi çaba sarf etmesini öneriyorum. Finansal okur yazarlık derslerine “kripto para, blockchain” okur yazarlığı da eklenmeli.”

Ufuk Tarhan, ODTÜ Ekonomi bölümünden mezunu olduktan sonra iş yaşamına atılmış ve bilişim sektöründeki 19 yıllık çalışma yaşamının sonunda, Dünya Gazetesi tarafından verilen “Bilişim Sektörünün En Başarılı İş Kadını” ödülünü almış. T-İnsan, Ufuk Tarhan’ın iş yaşamındaki deneyimleriyle fütürizm konusundaki çalışmalarının bir bileşkesi.

İşte “2017 – Yılın En İnovatif İş Kitabı” seçilen T-İnsan’dan geleceğe ilişkin diğer 10 öngörü:

 • 2025’te Amerikalıların yarısı işlerini robotlara devredecek.
 • Yakın gelecekte giderek artan oranlarda beyaz yakalılar işsiz kalacak.
 • Devletler çalışmayan insanlara “vatandaşlık maaşı” ödeyecek.
 • Fiziksel para ve kredi kartı, on yıl içinde tümüyle ortadan kalkacak. Tüm parasal işlemler dijital ortamda gerçekleşecek.
 • İş başvurularında kullanılan CV’ler tarih olacak.
 • Diplomalar eski önemini yitirecek.
 • Farklı uluslardan insanlar için dil bilmeden anlaşmak mümkün olacak.
 • Geleceğin fabrikalarında yalnızca bir kişi çalışacak.
 • Gelecekte 3D atıştırmalık basan mini mutfaklar olacak.
 • Gıda ve ilaç sektörü birleşecek.

Nasıl ki bundan yirmi beş yıl önce bilgisayar kullanmadan yapılan bazı işler, bugün bilgisayarsız yapılamıyorsa, Tarhan’ın öngördüğü değişimler sonucunda da bazı işler eski yöntem, araç ve bakış açılarıyla yapılamaz hale gelecekler. Elbette bu da, eski alışkanlık ve uygulamalardan vazgeçemeyenlerin sistemin dışına atılmalarına neden olacak.

İşte Ufuk Tarhan bu noktada geleceklerine sahip çıkmak isteyen kişiler için farklı bir bakış açısı getiriyor. Değişim sürecini adım adım anlatan kitap, normal insandan T-İnsan’a evrilerek, gelecekte daha başarılı ve daha mutlu bir insan olabilmenin kapılarını açıyor. Ufuk Tarhan, nano teknolojiden, yenilenebilir enerjiye, genetik biliminden robotlara kadar pek çok alandaki gelişmeleri inceledikten sonra bu büyük değişime uyum sağlayarak ayakta kalmanın yollarını anlatıyor.

T-İnsan’da ‘Gelecek bize neler getiriyor?’, ‘Yakın gelecekte eğitim dünyası ve iş yaşamı nasıl şekillenecek?’, ‘Çoklu, Paralel Kariyer nedir?’ gibi soruların da yanıtını bulacak, pek çok yeni kavramla tanışacaksınız:

Ticaret + İnternet = Ticarnet
Global + Local = Glocalization
Web + Revolution = Webolution

Kendinizin ya da çocuğunuzun geleceğini tasarlamak için çok önemli bir başlangıç T-İnsan. Geleceği merak eden herkesin mutlaka okuması gereken, her okumada içinden farklı fikirler alınabilecek bir başucu kitabı. Kendisini kısa süre içinde T-İnsana dönüştürmek isteyenler, bu kitabı hemen okumalı. Okumayanların, bundan on yıl sonra ‘Keşke on yıl önce okusaydım’ diye hayıflanacakları bir kitap T-İnsan.

Geleceğinizi bugünden tasarlamaya başlayın! Yarın çok geç olabilir.

Ufuk Tarhan’ın T-İnsan kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneğiyle satın almak için tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.