<< Çalakalem <<
Yazı ve artalan renk seçimi : Seçenek-I- | Seçenek-II- | Seçenek-III- | Seçenek-IV- | Seçenek-V- | Seçenek-VI- | İlk Durum..........

Sonra uyandım. Size seslendim, yanıt vermediniz. O zaman kalktım. Kapınıza gittim bağırdım. Uyuyabileceğiniz hiç aklıma gelmedi. Sonunda: Ne var? dediniz. Ben de: Size şunu anlatmak istiyordum, dedim; iyi ya da kötü yazmak, yazılanın güzel ya da çok güzel olması, bir kitabın ortak değil, kişisel bir doyum getirebilmesine yetmez. Ayrıca, öyle gelişigüzel yazmakla, kendini koyuverip hiçbir şey düşünmeden yazdığına kendini inandırmaya kalkışmakla iş bitmeyeceği gibi, çılgınlığı her an denetleyecek güdücü bir düşünceyle yazmak da sizi bir yere götürmez. Düşünce ve ahlak ve de insanoğlunun en sık rastladığı şeyler, örneğin köpekler, bunlar da yetmez, hem yetmez, hem de öyküyü başlangıcından öğrenmek ve her okuyuşta bilmediğini daha da derinden bilmemek isteyen insan yaradılışıyla bağdaşmaz.

Dahası, düzeltmeden yazmak gerektiğini söyledim size, ille de hızlı, çalakalem değil, hayır, ama kendi bildiğince ve o sıradaki yaşantınıza göre yazmak, yazıyı içimizden dışarıya atmak, hor kullanmak, evet, üstüne düşmemek yazının, hiç, ama hiçbir şeyi ayıklamadan, olduğu gibi bütünüyle bırakmak, hiçbir şeyini, ne hızını ne de yavaşlığını hiçbir şeye uydurmaya kalkışmamak ve her şeyi kendi oluşumunda, olduğu gibi, olduğunca bırakmak.

Marguerite Duras
(Bir Kış Günü Öğleden Sonra)

Türkçesi: Adnan Benk

Müzik: Burak KayaYazarlarımız


Afşar Akal
1970 Ankara doğumluyum. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdim. 1992 yılında, mezuniyet sonrası staj amaçlı olarak Avustralya'ya gittim. Bu ülkenin Sağlık Bakanlığı ve sosyal sağlık sigorta dengi kamu kuruluşlarında üç yıllık çalışma ve Kırgızistan'da kısa süreli bir özel sektör tecrübesi sonrası Avustralya'ya geri dönüp serbest çalışmaya başladım. 1994 yılında evlendim ve 1999 yılında kızımız Alara dünyaya geldi. Beş yıllık serbest çalışma yaşamımda Romanya, Bulgaristan, Mısır, Çin Halk Cumhuriyeti ve Viet Nam'ın sağlık finansmanı, sosyal güvenlik ve sigorta konularında teknik destek hizmetleri verdim. 2002 yılından beri B.M. Dünya Sağlık Örgütü'nün Viet Nam bürosunda çalışıyorum. Fazla olmayan boş zamanlarımda, araştırma, kitap ve müzikle ilgileniyor, bisiklete biniyorum.

Alattin Çakır
1978 yılında İstanbul'da doğdum. 1995-97 yılları arasında Vestel Bilişim Teknolojileri'nde çalışma hayatına başladım, çok sayıda firmada Sistem Yöneticisi ve Web Üzerinde Uygulama Geliştirici olarak çalıştım. 2000 yılından beri Sanal Sistem A.Ş.'nin ve Habersaglik.com'un teknik koordinatörlüğünü yürütüyorum. İnternet Akademisi Derneğinin kurucu üyesiyim. Fotoğraf çekmeyi, müzik dinlemeyi, kitap okumayı severim. Psikoloji ve psikiyatri diğer ilgi alanlarım.

Baran Kaya
1967 Ankara doğumluyum. 1985 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nden, 1989 yılında ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldum. 1990 yılında Ankara'da kısa dönem askerlik yaptım. 1993 yılında evlendim. Mezun olmadan önce fizik ve matematik dersleri verdim. Mezun olduğum tarihten beri askerlik de dahil olmak üzere bilgisayar programı yazıyorum. Bir çok resmi ve özel kuruluşa programlar yazdım. Son yıllarda yazmaktan çok işin idari kısmıyla ilgilenir oldum. Sosyoloji, psikoloji, felsefe ilgi duyduğum ve kendimi geliştirmeye çalıştığım alanlar. Müzik dinlemeyi, motosiklete binmeyi, kayak yapmayı seviyorum. Yüzmek ve basketbol oynamak becerebildiğim spor dalları.

Burak Kaya
1970 Ankara doğumluyum. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nin ardından, 1995 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat bölümünü bitirdim. Okul yıllarından başlayarak çeşitli topluluklarda müzisyenlik yaptım. Banka ve özel kuruluşlarda kredi pazarlamacı ve finansal analist olarak çalıştım. Son olarak yazılım sektöründe çalışıyorum. Yapmak istediğim işler öykü yazmak ve gitar çalmak olsa da zamanımın büyük bölümünü başka alanlara ayırıyorum. İnternet, basketbol, caz ve edebiyat ilgi alanlarım.

Cihat Garipağaoğlu
1967 yılında Malatya ili Hekimhan ilçesinde doğdum. Malatya Turan Emeksiz Lisesini bitirdikten sonra, 1984 Yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bölümüne kayıt oldum. Hem okulla hem de bölümle yıldızım bir türlü barışmadı, 1992 yılında okulun arka kapısından çıktım. Uzunca bir süre özel bir bilişim şirketinin servis departmanında çalıştım. Şimdilerdeyse, bir arkadaşımla beraber kendi işimizi yapmaya çalışıyoruz. Fotoğraf, kitap, sinema ve müzik başlıca ilgi alanlarım. Haftasonu ve diğer boş zamanlarımı olabildiğince fotoğrafa ayırmaya çalışıyorum. 2001'den beri İFSAK üyesiyim.

Ekrem Fazlıoğlu
1967 Trabzon doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Ankara'da tamamladıktan sonra 1986 yılına ODTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümünde yüksek öğrenimime başladım. 1991 yılında bu bölümden ayrılarak, Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümüne girdim ve 1995 yılında mezun oldum. Evliyim, Sena adında bir kızım var. Demir çelik sektöründe çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra, 1999 yılından itibaren, aynı sektörde serbest olarak çalışmaya başladım. İlgi alanlarım siyasal, sosyal ve ekonomik konularda kitap, dergi okumak, tiyatroya gitmek, doğa yürüyüşleri yapmak ve basketbol oynamaktır.

Ercan Karaefe
1970 yılında Burdur'da dünyaya geldim. ODTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümü'nden 1993 yılında mezun oldum. Mezuniyetin hemen sonrasında Kazakistan'a giderek, Merkezi Asya'da bir yıl görev yaptım. 1994 yılında evlendim ve 1998 yılında Efecan isimli oğlum dünyaya geldi. 1995 yılında "Türkistan Özvatan" isimli kitabım basıldı. Kariyerimi dış ticaret üzerine kurdum ve çeşitli holdinglerde bu konu üzerine görev yaptım. Olmazsa olmazlarım; yazmak, seyahat etmek, yağlıboya resim toplamak, kayak yapmak, yüzmek.

Erkan Gülerci
1968 İstanbul doğumluyum. İlk öğrenimimi Adana'da tamamladım. Orta ve lise öğrenimimi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1995 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünü bitirdim. Üniversiteden mezun olduktan sonra askerlik görevimi tamamladım ve o tarihten itibaren otomotiv sektöründe, bir firmanın finansman bölümünde uzman olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde kitap, dergi okumayı ve diğer insanlarla sohbet edip bilgi alışverişinde bulunmayı severim. Gezmek görmek, arkeoloji ile ilgili makaleler okumak ve müzik dinlemek ilgimi çeker.

Hasan Öztürk
1942 Yılında Gemlik Narlı Köyü'nde doğdum. Yazarlığa 12 Eylül'de askeri tutukevinde başladım. Askeri yönetimin baskılarına karşın içeride yedi oyun yazıp sahneledim. Dışarıya çıktığımda yazmayı sürdürdüm. Yazdığım oyunların sayısı otuzu geçmiş bulunmaktadır. Devlet Tiyatrolarında, birçok profesyonel ve amatör tiyatrolarda oyunlarım oynandı. Oyun yazma yarışmalarında birçok ödül aldım. Ödül alan Payitaht Kadısı, Deliler, İlmik İlmik adlı oyunlarım kitap olarak basılmıştır. Öykü ödüllerim de bulunmakta olup Çürüme adlı öykü kitabım bir yarışma sonucu Kültür Bakanlığınca basılmıştır. 1996 yılında Koridor ve 1997 yılında Hücre adlı uzun metrajlı film senaryolarım Yunus Nadi ödülü kazanmıştır. İzmir'in Selçuk ilçesinde kurucusu olduğum Belediye Efes Tiyatrosu'nda kendi yazmış olduğum otuzun üzerinde oyunun yönetmenliğini yaparak üç yüzün üzerinde amatör oyuncuyu sahneye çıkardım. Ankara Radyosunda Karanlıktaki Yıldız adlı 12 bölümlük oyunum (Arkası Yarın) oynanmıştır. Zaman Tüneli adlı gençlik romanım İlya Yayınları'nca, Çınarlı Köyün Muhtarı adlı Biyografik romanım TÜSTAV Yayınlarınca basılmıştır. Bazı dergilerde, Çalakalem adlı İnternet sitesinde şiir ve öykülerim yayımlanmakta olup yine İnternetteki kedilerle ilgili bazı sitelerde (Minik Pati, Kedigen, Kedim ve Ben) yazmış olduğum öyküler yayımlanmaktadır.

Not: Değerli yazarımız Hasan Öztürk, 11.03.2012 tarihinde yaşamını yitirdi. Yazarımızın, hayattayken Çalakalem'e gönderdiği eserlerini ve arşivindeki dosyalardan aldığımız metinlerini yayınlamayı sürdüreceğiz.

İsmail İlhan
1940 yılında Yozgatın Köçek kömü köyünde doğdum. İlkokulun ilk üç sınıfını köyde eğitmende okudum. Sonra şehirde değişik akrabaların yanında liseyi bitirdim. Ank.Üni. Fen Fakültesinin matematik bölümünü bitirdikten sonra 6 yıl değişik liselerde matematik öğretmenliği yaptım.1973 yılında Bursa İkt.Tic. İlimler akademisinde asistan olarak kariyerime başladım. 1976'da doktor, 1982'de doçent ve 1987'de Uludağ Üniversitesinde Prof. oldum. 1996-2007 yılları arasında Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesinde görev yaptım.2007 sonunda emekli oldum. Öykü yazma dışında Türk Sanat Müziği ile uğraşıyorum. Şu an Bursa Belediye Konservatuvarında 4. sınıf öğrencisiyim. Keman çalıyor, besteler yapıyorum.

R.Işık Güngör
1977'de Ordu'nun Akkuş ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimi aynı yerde, üniversite eğitimimi ise İstanbul'da Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde 1999 yılında tamamladım. Aynı yıl İstanbul Beykoz'a Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak atandım. 2000-2001 yıllarında İstanbul'da askerlik görevimi yaptım. 2002 yılından beri Ümraniye'de bir ilköğretim okulunda Türkçe öğretmeni olarak görevimi sürdürmekteyim. Kitap okumayı ve seyahat etmeyi çok severim. Ayrıca müzik dinlemek, sinema filmleri izlemek ve tiyatroya gitmek hoşlandığım etkinliklerden bazılarıdır.


KomşularımızAna Sayfa