Aşkla Evliliğin Ortası Yoktur

“Bir kadını tanımak -bitirmek mi demeli yoksa- istiyorsanız onunla evlenin. Kuşkusuz bir erkek için de geçerli bu, aynı hızda olmasa da. Pırasa, çamaşır tozu, reçel, elektrik faturası, tencere takımı ve bir yığın akrabanın girdiği yatakta aşk ne kadar yaşarsa, o kadar sürer iyi günler hevesiniz, aşk ayininiz, mutluluk yanlışınız. Geriye ne mi kalır, ‘bir bulantı cenazesi’ne dönen örseli iki gövdeden? En iyi evlilikte bile -iyi evlilik diye bir şeyden söz edebilirse- ömrümüzü ipotek altında tutan ruhsuz bir gönül borcu; aldığınız soluğu boğazınıza düğümleyen kişiliksiz bir alışkanlık; en yakın şeyleri bile bir uzaklığa yerleştiren kilometrelerce çekip gitme isteği… Bir de rengini bungun uykulardan alan dizleri ve dirsekleri aşınmış bir çift çizgili pijama; yemek kokularıyla yapış yapış terli iç çamaşırları; ütü yerlerinden evlerin içi görülen, çizgileri ilk günlerde kalmış dışarılıklı birer takım elbise… Ötesi, sünger gibi insanın düşlerini emen bir büyülü dünya, bir eksikli ömür, duvarların ardında kendini öğüten. Aşkla evliliğin ortası yoktur.”

İnsanın Acısını İnsan Alır, Şükrü Erbaş’ın deneme, eleştiri ve diğer yazılarının toplandığı Bütün Yazıları derlemesinin birinci kitabı. İçinde derlemeye adını veren İnsanın Acısını İnsan Alır (1995), Gülün Sesi Gül Kokar (1998) ve Bir Gün Ölümden Önce (1999) var.

İnsanın Acısını İnsan Alır, bir şairin kaleminden çıktığı için imgelerle, güzel bir yüreğin eleğinden geçtiği için aşkla ve toplum sevgisiyle yoğrulduğu için dirençle dolu bir kitap. Kişide düz yazı değil de şiir okumuş hissi uyandıran, aşkı anlattığı sayfalardan yalnızlık damlayan, yenilirken bile umut dağıtan farklı bir kitap İnsanın Acısını İnsan Alır.

Eğer Şükrü Erbaş’ın denemelerini okumadıysanız bu büyüleyici kitapla bir başlangıç yapabilirsiniz. Küçük bir gecekondunun duvarına kaç pencere açılabilir, el kadar bir yüreğe kaç sevda sığabilir şaşırarak göreceksiniz. Her sayfası aşkla, güzellikle, hüzünle, ayrılıkla dolu bir kitap İnsanın Acısını İnsan Alır. Bir yüreği bir başka yüreğe bağlayarak büyüten, bir yarayı üstüne başka bir yara basarak sağaltan, her satırıyla yüreğinize dokunacak eşsiz bir kitap. İnsana insanı anlatırken gözlerini kimseden kaçırmayan, Cumartesi Annelerinden yitik bir şehrin sokaklarına kadar hep barıştan, hep yaşamdan, hep güzelliklerden yana…

Okudukça göreceksiniz: İnsanı insana, acıları acılara ve yürekleri birbirine bağlayan bir büyüsü var Erbaş’ın sözcüklerinin. Bir kere okuyunca, bir daha unutamayacaksınız: “İnsan bağışlayarak yener yanlışı. İnsanın acısını insan alır. İyilik böyle kolay yenilemez…”

Şükrü Erbaş’ın İnsanın Acısını İnsan Alır kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.