Karda Yolculuk

Karlı havada araba kullanmak, kuralları bildiğiniz sürece eğlencelidir; ancak eğlence her an işkenceye dönüşebilir. Kuralları uygulamayanlar için bu yolculuk her şeyin sonu bile olabilir.

Aynı anda hem hız hem yön kontrolü yapmak zordur. Hızınızı artırmak ya da azaltmak istediğinizde yönünüzü kontrol edemezsiniz, araba nereye isterse oraya gider, siz de onunla birlikte sürüklenirsiniz. Yönünüze dikkat ettiğinizde ise aracı kontrol etmek kolaylaşır, ama bu sefer de araç hızlanmaya başlar. İkisini bir uyum içinde değişimli olarak kontrol etmek gerekir. Yön ve hız yavaşça değiştirilmelidir. Direksiyonu birden bire fazla kırmak, kontrolü kaybetmekle sonuçlanır. Frene ve gaza basarken de aynı şekilde, ölçülü olmak gerekir.

Önünüzde dik bir yokuş varsa ve siz bu yokuşu zamanında görüp gerekli hızla girmediyseniz, tepeye varamadan geriye doğru inişe geçersiniz. Gerekli hıza çıkabilmek için yeteri kadar önceden yokuşu görmek gereklidir, son anda görürseniz iş işten geçer.

Tabii donanım da çok önemli. Kar lastiğiniz varsa işiniz biraz daha kolay olur. Hafif eğimleri zorlanmadan geçebilirsiniz. Zincir takmak da bir çözüm gibi görülse de, en iyi çözüm değildir. Yolda kalma riskini en aza indirirken, her zaman en yavaş giden siz olursunuz. Bu nedenle, biraz cesaret ve biraz yatırımla kar lastiği en iyi seçenektir. Kar lastiği deyip geçmeyin, bu da epeyce para tutar. Bu yatırımı yapamayanların yola çıkmaması daha doğru olur. Yoksa yolcuk lastik fiyatından da pahalıya gelebilir.

Karlı havada yolculuk yapmanın avantajları da vardır. Sıradan bir arabayla, normal şartlarda yanına bile yaklaşamayacağınız arabalarla yarışma şansınız olur. Onların kaygan zeminden korkup yavaşlamalarını fırsat bilerek hepsini sollarsınız. Şansınız sizinle birlikte olduğu sürece bu çok zevklidir ama şansınız ilk döndüğünde yoldan çıkarsınız ve yolculuk sona erer.

Karlı havalarda tek başınıza yolculuk yapmak risklidir. Zorda kalınca arabayı itecek en azından arabada ağırlık yapacak birilerine ihtiyaç vardır. Bu nedenle yola çıkarken eş dost akrabayı da yanınıza almakta fayda vardır. Hoş sohbetleriyle hem daha eğlenceli bir yolculuk yapmanızı sağlarlar, hem de ellerinden gelen yardımı esirgemezler.

Karlı havada yolda açılan izleri iyi izlemek gerekir. Bu izden çıkmak çok tehlikelidir. Zaman zaman insanın içindeki macera isteği kışkırtır ve izden çıkmaya kalkarsınız. Bu durumda önce araba direnir. İz çok derin değilse çıkmayı başarabilirsiniz ama artık ilerlemek eskisinden çok daha zor olacaktır.

Genelde kar yağışı beraberinde sisi de getirir. Bu nedenle karda yolculuk yaparken sisi de göz önünde bulundurmak gerekir. Karlı havalarda görüş mesafesi oldukça kısadır. Çok ilerisini görmek mümkün olmadığı için zincirleme kazalar sıkça görülebilir. İlk kaza olduktan sonra buna yenilerini ekleneceği kesindir. Önemli olan ilk kazanın yapılmamasıdır. Bu her zaman mümkün olmadığı için birisi kaza yapar ve arkadan gelenler buna eklenmek zorunda kalırlar. Önünüzde oluşmuş bir kazadan kurtulmanın yolu kesinlikle durmaya çalışmak değildir. Yönünüzü değiştirmek ve kazanın yanından geçebilmek ilk akla gelen seçenek olmalıdır. Bunun mümkün olamadığı durumlarda yavaşlamak ve kazadan kurtulmak mümkün olmasa bile hasarı en aza indirmek için fren de kullanılabilir.

Türkiye’de siyaset yapmak, kuralları bildiğiniz sürece eğlencelidir. Ancak eğlence her an işkenceye dönüşebilir. Dilerseniz yazıyı baştan bir kez daha okuyun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.